in

MS ve Pilates

Ms ve Pilates

MS ( MULTİPLE SKLEROZ) beyinde ve omurilikte mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığıdır. MS belirtileri uyuşukluk, ağrı ve yürüme problemlerine kadar değişiklik gösterebiliyor. Kişilerde baş dönmesi, dengesizlik, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, denge kaybı, görme kaybı ve çift görme, idrar kaçırma gibi bulgular ortaya çıkabiliyor. MS kronik bir hastalık olduğundan hem kaliteli uzun bir yaşam, hem de atakların önüne geçebilmek için egzersiz önem taşıyor.

Genel anlamı ile hastalık belirtilerine baktığımızda sadece güç kaybı için değil aynı zamanda beynin koordinasyon ve denge merkezlerinin de çalışmasını hedefleyen pilates bu yönü ile MS için önleyici diyemesek de ilerlemeye yüksek oranda durdurucu etkiye sahiptir.Pilates egzersizleri MS hastalarının hem denge ve kas kuvvetlerini kazanmasını hem de solunum kapasitesinin arttırılmasını sağlamak için son derece uygundur.

İngiltere, İskoçya ve Galler’deki çeşitli hastanelerdeki araştırmacılar pilates egzersizlerinin MS hastalarında denge ve yürüme üzerindeki etkisini değerlendiren bir dizi vaka çalışması yaptılar. Sekiz kişiyle çalışarak, araştırmacılar çeşitli yürüme, fonksiyonel ,işlevsel aktivite ve denge testleri yaparak veriler topladılar.Verileri değerlendirirken, araştırmacılar sekiz kişiden beşinde denge ve istikrarda iyileşmeler olduğunu tespit ettiler. İngiltere’nin Plymouth Üniversitesi’ndeki fizikoterapi ve rehabilitasyon alanında çalışan Jennifer Freeman, “Bu çalışma, pilates tabanlı egzersizin, denge ve yürüme konusunda zorluk çeken MS’li kişilere fayda sağlayabileceğine dair bir ön kanıt sağlar. Amacımız, pilates esaslı egzersizlerin etkililiği ile ilgili daha güçlü kanıtlar sağlamak ve sağlayacağı yararları belirlemektir. ” dedi

Pilates, ömür boyu süren bu hastalıkla savaşacak gücü bulmanızı, kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır; yalnız değilsiniz!

Ms ve Plates

Ne düşünüyorsun?

Yazan Modimu

Merhaba, Modimu sağlıklı yaşam yolculuğunda sana yardımcı olur. Hiç bir zaman kendini yalnız hissetmezsin. Modimu her zaman yanında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dunning-Kruger Sendromu-Cahil Cesareti Nedir?

Hamilelikte Ödem Sorunu