in

Hareket Etmeden, Hareketliğin İçinde Ayağa Kalkmak

Pandemi döneminde, hayat durmuş ama bir o kadar da hızlı akıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Belki hem cok zaman var hem hiç zaman yok gibi deneyimliyorsunuz, böyle bir donemde hem hareket etmek hem sakince durabilmek zor. Yavaş yavaş normale dönmek, bir yandan eski normali görememek kaygıyı ve depresyon duyguları canlandırabilir. Gecen zamana ve belki kayıplara dair depresyon duygu durumu, gelecek günlere dair kaygı ve endişe yaşayabilirsiniz. Herkesin bu sureci yaşantılamasi, kendi içinde sindirmesi veya sindirememesi çok farklı olacaktır. Aile üyeleriyle bir arada olmak, çocuklarla evde olmak, arkadaşlardan, isten veya okuldan uzak olmak herkes için bambaşka duygular ve düşüncelerinle tetiklemiş olabilir. Kimisi kazandığı becerileri kaybetmiş gibi hissedebilir, kimisi kaçan günler ve ihtimalleri düşünüyor olabilir, kimisi yalnız kalmanın iyileştirdiğini hissetmiş olabilir, kimisi ayni evde biraradalıktan yorulmuş veya güç bulmuş hissediyor olabilir. Bütün bu duygular ve düşünceler normal ve önemlidir. O duyguları anlamaya çalışmak, kaygının belirsizlikten ve kontrol edememekten geliyor olduğunu fark etmek yatıştırıcı olabilir. Depresyon duyguların ise bu süreçte yapamadıklarınıza, belki kaybettiğiniz bazı günlere ve ihtimallere, bazı becerilere, belki bazı özlem duyduklarınıza dair olduğunu anlamak yardımcı olabilir. 

#psikoloji#korona#coronavirus#koronavirüs#salgın#pandemi#coronaturkiye#coronapsikolojisi#pandemipsikolojisi#onlineterapi#salgınpsikolojisi#karantinapsikolojisi#hayatevesığar

Ne düşünüyorsun?

92 points
Upvote Downvote

Yazan Modimu

Merhaba, Modimu sağlıklı yaşam yolculuğunda sana yardımcı olur. Hiç bir zaman kendini yalnız hissetmezsin. Modimu her zaman yanında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Püre Denilince Akla Artık Bezelye Püresi Gelecek

Çocuklarda Zeka Testi Ne Kadar Gerekli