in

Bu Hastalıklardan Birine Sahipseniz Bu Besinleri Az Tüketin

Bu besinlerin o hastalık özelinde neden daha az tüketilmesi gerektiğinin kendine has sebepleri var.

Diyabetli kişiler, kan şekeri düzeyini belli bir düzende tutmalıdır. Kan şekerini kontrol etmenin en önemli yollarından birisi ise yüksek glisemik indeksli besinlerin az ve nadiren tüketilmesidir.

Kalp damar hastalıklarının oluşma sebebi kan damarı içinde biriken plaklardır. Bu plakların oluşumunu tetikleyen sebeplerden birisi ise yüksek hayvansal yağ ve alkol tüketimidir.

Halk arasında kansızlık olarak adlandırılan demir eksikliği anemisi olan bireyler, öğünlerle beraber ve öğünlerden 1-2 saat sonraki zaman diliminde çay-kahve tüketmemeli, demir mineralinden zengin beslenmeli, bol C vitamini tüketmelidir.

Kronik kabızlığı olan kişiler yüksek posalı ve bol sıvı ile beslenmelidir. Yüksek posa dediğimiz zaman akla ilk önce kuru baklagiller, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gelir. Muz, şeftali, karpuz, kabak gibi düşük posalı meyve&sebzeler yerine kayısı, erik, incir, pırasa gibi yüksek posalı meyve&sebzeler tercih edilmelidir. Ancak kabızlığı tetikleyen besinler çok daha bireysel olabileceği için kişi kendini iyi gözlemleyerek kabızlığa neden olan besinleri saptayabilir.

Gastrit, reflü, ibs gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişiler asitli, ekşi, aşırı sıcak veya aşırı soğuk, aşırı baharatlı besinleri sınırlamalıdır. Huzursuz bağırsak sendromuna sahip bireyler, kabızlıkta olduğu gibi kendine iyi gelmeyen besinleri saptayabilirler.

Hipotiroidi olan bireyler doktor kontrolünde hormon tedavisi görürler. Bu tedaviden maksimum verim alınabilmesi için görselde belirtilen besinlerin az ve iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir. Aksi durumda hormon tedavisi verimi azalacak ve kişi kilo almaya devam edecektir. Unutulmamalı ki, hipotiroidi kontrol altına almanın en etkili yöntemlerinden birisi sağlıklı kiloda olmaktır.

Hastalıklar

 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Ne düşünüyorsun?

Yazan Modimu

Merhaba, Modimu sağlıklı yaşam yolculuğunda sana yardımcı olur. Hiç bir zaman kendini yalnız hissetmezsin. Modimu her zaman yanında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeniliklere Ne Kadar Açığız? İlk Adımı Atmak Zor mu?

ara öğün

Ara öğün Defterinize Yeni 1 İncirli Eklemek İster misin?